آدرس آی پی چیست؟

آدرس آی پی چیست؟

هردستگاهی (مانند کامپیوتر،موبایل و…) که از پروتکل اینترنت استفاده می کند و اصطلاحا به شبکه اینترنت متصل می شود، دارای یک نشان شناسایی به نام آدرسInternet Protocol Address) IP) می باشد. این آدرس ها  که معمولا از سمت شرکت های سرویس دهنده اینترنتی (ISP) به انواع دستگاه ها اختصاص داده می شود، مجموعه ای از اعداد است که با” . ” از هم جدا شده اند، مانند ۹۲٫۱۲۳٫۱۴۲٫۲۲

اعداد موجود در آدرس آی پی بیانگر اطلاعات خاصی می باشند. از جمله:

اما وجود آدرس آی پی برای هر دستگاه، چه ضرورتی دارد؟

در حال حاضر افراد زیادی در سراسر دنیا به طور همزمان به شبکه اینترنت وصل شده و در حال تبادل اطلاعات در این بستر گسترده هستند. اما پروتکل اینترنت،با استفاده از این آدرس آی پی ها می‌تواند کاربران را تشخیص دهد و بدون این که هیچ اختلالی در مسیر انتقال داده ها بین مبداء و مقصد به وجود بیاید، امکان ارسال و دریافت داده‌ها را برای هر دستگاهی فراهم کند.

با توجه به تعداد بالای انواع دستگاه، نسخه‌های مختلفی از IP منتشر شده تا علاوه بر کم کردن محدودیت، امکانات بیشتری را در اختیار شبکه‌ها قرار دهد. دو مورد از مهمترین نسخه‌های IP نسخه ۴ و ۶ هستند. آی پی نسخه ۴ یا IPv4 تاکنون رایج ترین نسخه آی پی بوده است. دامنه آدرس IPهایی با این نسخه از ۰٫۰٫۰٫۰ تا ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ می باشد، یعنی حدود ۴٫۳ میلیارد آی پی مختلف!

نسخه ۴ تقریباً تا به حال توانسته است آی پی آدرس های زیادی را تامین کند اما با توجه به افزایش دستگاه‌هایی که از پروتکل اینترنت استفاده می‌کنند، نسخه ۶ آدرس IP با نام IPv6 طراحی شده است. هنوز از این نسخه، به صورت گسترده استفاده نشده است اما در آینده ای نزدیک حتماً استفاده از آن لازم می شود. ساختار این آی پی نسبت به نسخه ۴ پیچیده تر بوده و هر بخش از آن به وسیله کاراکتر دو نقطه (:) از هم جدا می‌شوند. مانند ۲۶۰۱:F0A0:9002:E051::C91D که ترکیبی از اعداد و حروف (هگزادسیمال) می باشند.

دامنه آدرس آی پی ها در این نسخه مقداری بسیار گسترده است و تقریبا تعداد آن به عدد باورنکردنی “۳۴۰۲۸۲۳۶۶۹۲۰۹۳۸۴۶۳۴۶۳۳۷۴۶۰۷۴۳۱۷۶۸۲۱۱۴۵۶”  آی پی مختلف می رسد، یعنی ۷۹۲۲۸۱۶۲۵۱۴۲۶۴۳۳۷۵۹۳۵۴ برابر بیشتر از آی پی آدرس های نسخه ۴ !